- Gör barnets spjälsäng till en vagga
- Flexibla fötter i silikon och stål för stabilitet
- Passar spjälsängar i trä
Med dessa sängfötter till Sleepytroll barnvagnsvaggare kan du enkelt förvandla barnets spjälsäng till en trygg och behaglig barnvagga. I kombination med Sleepytrolls sängadapter och barnvagnsvaggare får du en helautomatisk lösning som vaggar barnet till ro – helt utan att du själv behöver sätta det i rörelse.
Förvandla spjälsängen till en vagga
Sängfötterna är utformade som ett tillbehör till Sleepytroll barnvagnsvaggare och används tillsammans med den särskilda sängadaptern. Genom att skruva fast fötterna under spjälsängens ben och montera barnvagnsvaggaren med hjälp av sängadaptern (säljs separat) får du en konstruktion som ger en mjuk och jämn gungning för tryggare sömn. Denna rörelse hjälper barnet att somna lättare och sova bättre.Högkvalitativa material
Sängfötterna är tillverkade i flexibel silikon och tåligt rostfritt stål. Kombinationen ger en stabil men dämpande konstruktion som tål daglig användning.Passar spjälsängar i trä
För att montera sängfötterna krävs att spjälsängens ben är tillverkade i trä. Detta eftersom fötterna ska skruvas fast i hål som behöver förborras i sängens ben. När fötterna väl är på plats är konstruktionen redo att användas ihop med Sleepytrolls sängadapter och barnvagnsvaggare. I förpackningen medföljer fyra sängfötter samt fyra skruvar.OBS! Den här produkten är ett tillbehör till barnvagnsvaggaren Sleepytroll Gen 2.
För att komma till barnvagnsvaggaren klicka här.
För att komma till sängadapter klicka här.
Specifikationer
Vikt:Diameter:
Höjd:
Material: Silikon, rostfritt stål, stål
Kompatibilitet: Själsängar med träben
Max vikt spjälsäng: 22 kg (exkl. madrassen och barnets vikt)
Antal per förpackning: 4 st sängfötter, 4 st skruvar