Kanske gillar du också:
Champagneöppnare med bra grepp
Öppnar champagneflaskor och knäcker nötter
245 kr
Du måste vara inloggad för att kunna spara favoriter.
- Leveranstid 1-2 dagar
- Öppet köp i 60 dagar
- Fri frakt från 499 kr
Innovatör:
- Öppnar enkelt mousserande vin och champagneflaskor
- Rejält grepp med stadigt handtag
- Äräven en effektiv nötknäckare
En stadig och stark öppnare som ger full kontroll över öppnandet av champagneflaskor och andra brusande drycker där korken sticker upp ur flaskan. Hårt åtsittande sirapslock och plastkorkar på PET-flaskor är inte heller någon match för öppnaren som dessutomär en effektivnötknäckare!
Insidan av öppnaren är räfflad och har utstickande piggar som ger ett bra grepp om korken. Kolsyran hjälper till att putta ut korken så snart den har ruckats från sin originalposition. Öppnarens tyngd och det stadiga, halkfria handtaget ger full kontroll hela vägen när du skruvar och drar ut korken.
Den robusta och tjusiga designen gör även öppnaren till en suverän nötknäckare som är fin att ha liggandes framme. Håll en hand under och lägg en nöt i öppnaren. Piggarna och kraften från handtaget knäcker enkelt skalet samtidigt som kärnan bevaras hel.
Champagneöppnaren klarar av att öppna alla korkar och nötter med en maxdiameter på 3,8 cm, ner till en diameter av 1,5 cm om flaskans form tillåter öppnaren att gå ner över flaskhalsen.
+ Visa mer
- Visa mindre
Visa alla omdömen
Visa färre omdömen
Andra köpte även
Du har nyligen tittat på