- Kombination av avrinningsbricka och diskställ
- Tallrikställ som fälls upp vid behov
- Vattnet rinner direkt ner i diskhon
Två funktioner i en smart lösning
Joseph Josephs Flip-Up är en genial kombination av avrinningsbricka och diskställ som gör diskningen mycket enklare. När man bara behöver torka av några få saker fungerar den som en vanlig avrinningsbricka. Men när tallrikarna hopas sig fäller man enkelt upp det inbyggda stället och får plats för upp till sex tallrikar på en gång.
Genomtänkt design som sparar plats
Brickan är tillverkad i mörkgrå plast med smarta räfflor som leder bort vattnet effektivt. Genom de genomtänkta kanalerna och den inbyggda pipen rinner allt vatten direkt ner i diskhon utan att samlas på bänkskivan. Det betyder mindre städning och inga vattenpölar att torka upp efteråt. Tallrikstället i grå plast fälls smidigt upp när man behöver det och ner när man inte gör det. På så sätt tar brickan minimal plats i köket och passar perfekt även i mindre kök där varje centimeter räknas. Den rena designen i mörkgrått passar i de flesta kök och känns tidlös.
Perfekt storlek för vardagsanvändning
Med måtten 40 x 32 cm är Flip-Up lagom stor för vardagsanvändning utan att ta över hela diskbänken. Brickan är stabil och halkfri tack vare de genomtänkta detaljerna i botten. Joseph Joseph är känt för sina smarta kökslösningar och denna avrinningsbricka är inget undantag.
Mått: 40 x 32 cm
Färg: Mörkgrå
Kapacitet: 6 tallrikar
Material: Plast
Skötsel: Diskmaskinsäker