Detaljer
- Reflexspray för permanent bruk
- Spraya stenen du lätt backar på
- Gör postlådan synlig i vägkanten
C me® permanent märkning Det är viktigt att denna markering sker när objektet är torrt och helst rent från smuts eller annan löst sittande beläggning. Om möjligt tvätta rent eller borsta rent så att en oljefri ren yta erhålles. Denna ger bästa förutsättning för en god vidhäftning och lång livslängd av den påsprayade reflekterande färgen. Skaka sprayburken med C me® väl innan användning så att innehållet är homogent vilket krävs för ett fullgott resultat. Spraya sedan ca 30 cm från ytan i lugna rörelser, endast ett tunnt lager skall appliceras. Påläggning motsvarande 1-2 sekunder är tillräckligt för fullgott resultat. Låt torka i ca 10 minuter. Sprayflaska om 200ml. För metall, trä, betong mm
Hur många gånger har man inte tänkt att det skulle vara bra, ibland säkert, att kunna märka upp en brevlåda, en sten, en bom, en stolpe för att inte riskera att man skall köra på den i mörkret.
Ibland kan det vara så att man helt enkelt vill hitta vissa saker i mörkert eller vill förstärka upptäcktsmöjligheten i mörker från ett fordon. T.ex barnvagnen, cykeln, mm.
För dessa applikationer har vi tagit fram en permanent produkt som mer eller mindre ger en ljusgrå missfärgning och som samtidigt har mycket god ljusreflekterande verkan. Vi kallar den för Light Metallic och är övertygade om att den kommer att hjälpa många från onödiga olyckor. Produkten är utformad som en svagt transparent gråaktig färg vilken sprayas på objektet som sedan blir starkt ljusreflekterande.
Mer information
| Artikelnummer | 10958 |
|---|---|
| Innovatör | Carina Lind |
| Höjd | 21,5cm |
| Diameter | 4,5cm |
| Volym | 200 ml |
Ladda ner instruktionsmanualer (pdf)
Kanske tycker du också om någon av dessa?
C me för kläder och päls
249,00 kr
|
Värsta pannlampan, 10W
370,00 kr
|
Reflexväst till hundenPris från:
100,00 kr
|















